Столтенберг: Ризикот од ескалација на конфликтот во Украина за НАТО е неспоредлив со ризикот од победа на Русија

Ризикот од ескалација на украинскиот конфликт за Северноатлантската алијанса е неспоредлив со опасноста од руска победа во војната, изјави во саботата генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг во обраќањето на традиционалната годишна Минхенска безбедносна конференција.

„Многумина се прашуваат дали воената помош за Украина носи ризик од ескалација на конфликтот. Можам да кажам дека нема опции без ризик. Но ризикот од победа на (рускиот претседател Владимир) Путин е многу поголем“, рече Столтенберг во говорот на конференцијата пренесуван на YouTube каналот BR24.

Столтенберг повика на севкупно зголемување на производство оружја и муниција, како и на зголемување на обемот на испораки на современи и помоќни оружја на Украина.

Шефот на Северноатлантскиот сојуз формулираше „три лекции“ од војната во Украина за НАТО. Првиот, според Столтенберг целосно да се поддржува Украина да се спречи победата на Русија во војната.

„Тоа ќе биде исклучително опасно за нас“, повтори Столтенберг и предупреди дека Алијансата треба да активно да се вооружува, да ги модернизира армиите на своите членки и да се подготви за продолжување на конфронтираноста.

Претходно Столтенберг изјави дека НАТО се подготвувал за воени операции во источна Европа од 2014 година. Посочи дека руската инвазија во Украина не го изменила блокот, туку само ја покажал важноста на најголемото зајакнување на колективната одбрана што ја спроведува.