Столтенберг: Украина има право да напаѓа цели во Русија

Украина има право според меѓународното право да напаѓа воени цели во Русија за да се одбрани, изјави денеска генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, за време на посетата на најновата земја членка на алијансата, Шведска.

-Украина има право на самоодбрана, рече Столтенберг за време на заедничката прес-конференција со шведскиот премиер Улф Кристерсон во воената база надвор од Стокхолм.

Правото на самоодбрана, рече тој, „го вклучува правото да се напаѓаат легитимни воени цели на територијата на земјата напаѓач, агресорот, во овој случај – Русија“.

Столтенберг нагласи дека нема „непосредна воена закана“ против која било членка на алијансата, откако Кремљ го обвини Западот за потенцијална ескалација на војната во Украина.

Изјавите на Столтенберг доаѓаат по зголемените тензии меѓу Русија и членките на НАТО.

Кремљ минатата недела го обвини Западот дека „влегува во нова рунда на ескалации на тензиите“, откако американскиот претседател Џо Бајден ги укина ограничувањата за Украина со користење на оружје испорачано од САД против цели на руска територија, но само за одбрана на Харков.

-Додека не даваме простор за недоразбирања или погрешни проценки во Москва или други потенцијални престолнини во земјите кои потенцијално би можеле да не нападнат, нема воена закана против земјите на НАТО, рече Столтенберг.

Запрашан за тоа дали Русија би можела да се обиде да ја тестира посветеноста на членот 5 на Алијансата да се бранат меѓусебно, Столтенберг рече дека „не гледаме непосредна воена закана против која било земја на НАТО“.

-Затоа не е случај дека сега веруваме дека нашиот член 5 всушност ќе биде тестиран, рече тој на заедничката прес-конференција со шведскиот премиер Улф Кристерсон.