Столтенберг: Воената поддршка за Украина е најбрзиот пат до мир

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека западната воена помош за Украина е она што е потребно за да се донесе мир во источноевропската земја во најкус можен рок. Тој тврди дека Русија ќе се согласи на мировни преговори само кога ќе се соочи со ситуација во која воено не може да ги постигне своите цели.

Во интервју за германскиот медиум ДПА, чии делови беа објавени во петокот, Столтенберг рече: „Можеби звучи парадоксално, но воената поддршка за Украина е најбрзиот пат до мир“.

Шефот на западниот воен блок тврди дека за да заврши конфликтот, рускиот претседател Владимир Путин треба да дојде до заклучок дека неговите сили не можат да ја преземат Украина. Дури тогаш Кремљ ќе биде подготвен да преговара за решение.

Во четвртокот, рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров без контрола ја отфрли „формулата за мир“ од десет точки што ја изнесе украинскиот претседател Зеленски, која предвидува повлекување на руските трупи од регионите на Крим, Доњецк, Луганск, Запорожје и Керсон.

Лавров им рече на новинарите дека Москва „нема да разговара со никого“ под условите што претходно ги предложи украинскиот претседател.

Тој, сепак, нагласи дека Кремљ начелно не одби да се вклучи во преговорите со Украина, додавајќи дека Киев мора прво да ја препознае новата реалност на теренот.

Столтенберг ги бранеше и неодамнешните украински напади врз воени цели длабоко во руската територија. Тој тврди дека „секоја земја има право да се брани“, инсистирајќи на тоа дека нападите биле оправдани.

На прашањето дали на Украина треба да и се дадат балистички ракети со среден дострел, Столтенберг откри дека одделни земји-членки на НАТО и Украина се вклучени во дијалог во врска со конкретни системи, кои тој одби да ги именува. Тој, исто така, истакна дека неколку членови на воениот блок веќе го снабдиле Киев со вооружени системи кои имаат поголем дострел, како што се американско производство M142 HIMARS повеќекратни ракетни системи за лансирање и беспилотни летала.

Во четвртокот вечерта, американскиот претседател Џо Бајден потпиша масовна сметка за трошење од 1,7 трилиони долари, која предвидува 45 милијарди долари за „клучна помош за Украина“. Од оваа сума, 9 милијарди долари ќе одат директно за обука и опремување на украинската војска.

Русија инсистира на тоа дека западните испораки на оружје служат само за продолжување на конфликтот, предупредувајќи ги поддржувачите на Украина дека овие пратки потенцијално може да резултираат со сеопфатна воена конфронтација меѓу Русија и НАТО.