Странските платеници ја напуштаат украинската армија

Многу странски платеници регрутирани од Украина одлучуваат да ја напуштат земјата откако ја доживеаја страшната реалност на бојното поле, изјави армиски офицер за Си-Ен-Ен во неделата. Москва претходно соопшти дека Киев користи војници од други земји како топовско месо за да ја наруши руската одбрана.

Во интервју за американската мрежа, поручникот Дмитриј Костјук рече дека неговиот вод, кој бил распореден недалеку Бахмут,  останал без персонал и бил надополнет со 12 странски борци.

Многу луѓе ја замислуваат нашата војна како престрелка со непријателот, но не сфаќаат колку артилерија има и дека седите под оган цел ден, секој ден и можеби воопшто не го гледате непријателот.

Костјук истакна дека, за разлика од украинските граѓани, странците можат слободно да го раскинат договорот со војската. Откако видоа како изгледаат непријателствата, речиси половина од луѓето рекоа: „Не, не, ова е премногу. Ова не е вид на војна за која се пријавивме“, тврди офицерот.

Тој, исто така, ја критикуваше кампањата за мобилизација на земјата – која беше нарушена со бројни корупциски скандали и избегнување на нацрт – со напомена дека обидите на Украина да ги принуди своите граѓани да се приклучат на армијата произведуваат војници кои не сакаат да се борат.

Руската војска постојано предупредуваше дека странските платеници регрутирани од Украина се сметаат за легитимна цел, бидејќи во многу наврати извршиле ракетни напади со долг дострел на нивните кампови за обука.

Во јули, Министерството за одбрана во Москва соопшти дека Киев „фрла единици со странски платеници во таканаречените „напади со мелница за месо“ врз руските позиции“, при што повредените трупи се последни кои се евакуирани.

Отприлика во исто време, Москва процени дека, од почетокот на непријателствата, повеќе од 11.000 странски платеници пристигнале во Украина и дека речиси 5.000 од нив ја напуштиле земјата откако виделе како се однесуваат војската и локалните власти. Од јули, бројот на странски борци во украинската армија се проценува на нешто повеќе од 2.000, според Министерството за одбрана.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.