Судењето за „Рекет“ одложено поради отсуство на претседателката на судечкиот совет

24

Судењето за случајот Рекет се одложува за 10 февруари, поради отсуство на претседателката на судечкиот совет судијката Васка Николовска-Масевска, од оправдани здравствени причини.

Во судница беа присутни само адвокатите на обвинетите, кои не беа спроведени од притвор.

На денешното рочиште не беше присутен и јавниот обвинител.

Случајот се наоѓа во доказна постапка и денеска требаше да се продолжи со изведување материјални докази.

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција во октомври годинава поднесе обвинение против Бојан Јовановски, Катица Јанева и Зоран Милевски.

Првообвинетиот Јовановски се сомничи дека сторил кривично дело „перење пари и други приноси од казниво дело“, а Јанева и Милевски за „примање награда за противзаконито влијание“. Второобвинетата Јанева се товари и дека сторила и кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“.

На првото рочиште за „Рекет“, што се одржа на 3 декември, третообвинетиот Зоран Милевски-Кичеец призна вина, по што беше осуден на три години затвор.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.