Судот во Њујорк го одби барањето на Трамп за одложување на неговото судење на 15 април

Судот во Њујорк го отфрли барањето на поранешниот американски претседател Доналд Трамп да се одложи неговото судење закажано за 15 април додека Врховниот суд на САД не расправа за оспорувањето на неговиот претседателски имунитет во посебен кривичен случај.

Трамп побара да се забрза почетокот на неговото судење за обвиненијата дека и платил на порно ѕвезда да молчи за нивната наводна врска пред изборите во 2016 година, додека Врховниот суд не одлучи дали тој е заштитен од гонење со „претседателски имунитет“ во друг криминалец случај против него, пренесува Си-Би-Ес Њуз.

Врховниот суд на 25 април треба да ги сослуша аргументите на поранешниот американски претседател дека има имунитет од федерално гонење за обидот да го поништи неговиот изборен пораз во 2020 година. Неговите адвокати во случајот во Њујорк во март побараа од судијата Хуан Меркан да го одложи судењето додека не заврши случајот на Врховниот суд, тврдејќи дека е релевантен затоа што обвинителите имале намера да презентираат докази за изјавите што Трамп ги дал додека бил претседател од 2017 година до 2021 година.

„Обвинетиот имал повеќе можности да поднесе барање за претседателски имунитет долго пред 7 март 2024 година“, напиша Мерџан.

Трамп, кој како кандидат на Републиканската партија на претседателските избори во ноември ќе оди на дуел со претседателот Џо Бајден, се изјасни за невин за ниту едно од четирите кривични обвиненија со кои се соочува.

Во случајот со Њујорк, Трамп е обвинет за прикривање на исплата од 130.000 долари на порно ѕвездата Сторми Даниелс непосредно пред да победи на претседателските избори во 2016 година за да ја спречи јавно да зборува за нејзината наводна врска со него една деценија порано. Трамп ја негираше аферата.