Сунак, Макрон и Шолц на двегодишнината од руската инвазија му ветија на Киев цврста и непоколеблива поддршка

Британскиот премиер Риши Сунак вети, по повод втората годишнина од руската инвазија на Украина, дека Лондон ќе стои покрај Киев „колку што е потребно“ и дека „тиранијата никогаш нема да триумфира“.

„На оваа мрачна годишнина, ние мора да ја обновиме нашата решителност. Ова е моментот да покажеме дека тиранијата никогаш нема да триумфира и уште еднаш да кажеме дека ќе застанеме покрај Украина денес и утре“, напиша Риши Сунак во изјавата, според AFP.

„Подготвени сме да направиме сѐ што е потребно, колку што е потребно, додека (Украина) не победи“, додаде тој.

Лондон, кој е еден од главните поддржувачи на Киев, неодамна најави зголемување на воената помош за Украина, која за 2024/2025 година. изнесуваат 2,5 милијарди фунти стерлинг (2,9 милијарди евра).

Во средината на јануари, за време на посетата на Киев, британскиот премиер најави потпишување на десетгодишен безбедносен договор меѓу Обединетото Кралство и Украина, што претседателот Володимир Зеленски го поздрави како „договор без преседан“.

Во четвртокот Велика Британија најави нови санкции против Русија и нови испораки на ракети за Украина.

Санкциите се насочени кон повеќе од 50 поединци и компании, особено во секторите кои на руската војска ѝ обезбедуваат муниција, проектили и експлозиви, соопшти Министерството за надворешни работи. Тие се насочени и кон „клучните извори на приход за Русија“, кон трговијата со метали, дијаманти и енергетски ресурси, со цел „да го прекинат финансирањето на нелегалната војна на Путин од сите можни страни“.

 

Поддршката на Франција „нема да ослабе“, вели Макрон

Францускиот претседател Емануел Макрон во саботата му порача на својот руски колега Владимир Путин дека поддршката на Франција за Украина „нема да ослабе“ и дека „не треба да се смета на заморот на Европејците“.

„Две години војна. Погодена и изранувана, но сè уште стои. Украина се бори за себе, за своите идеали, за нашата Европа. Нашата посветеност на нејзината страна нема да ослабе“, напиша Макрон во пораката објавена од Елисејската палата на социјалната мрежа X по повод втората годишнина од руската инвазија.

„Русија на претседателот Путин не смее да смета на никаков замор меѓу Европејците“, предупредува и француското претседателство во соопштението за медиумите на мрежата X.

„Исходот од оваа војна ќе биде одлучувачки за европските интереси, вредности и безбедност. Франција е и ќе остане со Украина и украинскиот народ“, се додава во соопштението на Елисејската палата.

Шолц повика на зајакнување на европската одбрана

Европа мора да ја зајакне својата одбрана и да се погрижи да издржи каков и да е воен напад однадвор, рече германскиот канцелар Олаф Шолц во коментарот по повод двегодишнината од руската инвазија на Украина.

„Русија не само што ја напаѓа Украина, туку го уништува и мирот во Европа“, рече Шолц, додавајќи дека Украина ќе биде поддржана во самоодбраната „сѐ додека е потребно“.

„А ние, Германија и Европа, правиме повеќе – и мораме да правиме повеќе и повеќе – за да можеме ефективно да се браниме“, посочи германскиот канцелар.

„Оддржување, одбранбена подготвеност – Знам дека ова се необични зборови кои доаѓаат од германски канцелар. Зборови што ние во Германија не сме ги користеле толку долго за да бидат речиси заборавени“, рече Шолц во подкастот.

„Но, овие зборови укажуваат на многу важна задача: заедно со нашите сојузници, мора да бидеме толку силни што никој не ќе се осмели да нѐ нападне“, посочи тој.

„НАТО е најдобрата одбранбена гаранција на двете страни на Атлантикот“, тврди Шолц.

Го посочи зголемувањето на инвестициите во германската војска како знак дека таа ги исполнува своите обврски кон НАТО, наведувајќи дека годинава воените инвестиции се 2 отсто од вредноста на вкупниот економски аутпут, првпат по децении. Така ќе остане и во наредните години и децении, најави Шолц.

„Постојаното производство на муниција – во моментов предмет на многу дебати во Европа – е клучен елемент на одбраната и европските земји треба да ги здружат своите нарачки“, рече германскиот канцелар.

Германија, исто така, е во преговори со сојузниците Франција и Велика Британија за развој на прецизно оружје со долг дострел за да се осигура дека нејзината стратегија за одвраќање останува врвна, пишува Reuters.