Швајцарија со 6:0 го декласираше Исланд

101

Фудбалерите на Швајцарија ја декласираа репрезентацијата на Исланд на стартот од групата 2 од најсилната дивизија на Лигата на нациите, откако во Сент Гален славеа со 6:0. Исланѓаните последен пат примија шест гола во 2014 година против Англија (6:1), иако највисок пораз им е од Данска во 1967 годин со 14:2.

За Швајцарија дебитираа Ембабуо, Ајети и Соом но тоа не влијаеше на играта на домаќините. Напротив, екипата на Владимир Петковиќ доминираше од почетокот на натпреварот па на полувреме замина со предност од 2:0. До крајот Швајцарците постигнаа уште четири гола, а уште два беа поништени поради офсајд. Стрелци беа Зубер, Закарија, Шаќири, Сеферовиќ, Ајети и Мехмедие крунисан голема акција тим и да се зголеми на 4: 0.

Натпреварот со Швајцарија беше деби за новиот тренер на Исланд Ерик Хамрен, кој го наследи Хеимар Халгримсон, но неговата селекција настапи без голем број од најдобрите фудбалери, меѓу кои и капитенот Арон Гунарсон.

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.