Сведоштво: Хамас силувал и обезглавувал жени при масакрот на фестивалот

Преживеаните од масакрот на фестивалот „Супернова“ биле сведоци на групно силување и обезглавување на жени, откри новото сведоштво.

Јони Саадон, која ја избегна егзекуцијата криејќи се под бина, рече: „Видов убава жена со лице на ангел и осум или десет борци како ја тепаат и силуваат.

„Таа врескаше: „Престани – веќе ќе умрам од тоа што го правиш, само убиј ме!“ Кога завршија, се смееја, а последниот и пукаше во глава.

„Постојано мислев дека може да биде една од моите ќерки. Или сестра ми — ѝ купив билет, но во последен момент таа не можеше да дојде“.

Говорејќи за „Сандеј тајмс“ во Ситриа, област за поддршка формирана за преживеаните од фестивалот југоисточно од Тел Авив, Садон рече дека исто така бил сведок на бруталното убиство на жените кои им се спротивставиле на напаѓачите на Хамас.

„Тие фатија една млада жена во близина на автомобил и таа возвраќаше, не дозволувајќи им да ја соблечат“, рече тој.

„Ја фрлија на земја, а еден од терористите зеде лопата и ѝ ја отсече главата, а главата и се тркалаше по земјата“.

Разговарајќи за друга жена која беше убиена пред него, Саадон додаде: „Таа падна на земја, застрела во главата, а јас го повлеков нејзиното тело и ја намачкав нејзината крв врз мене за да изгледа како и јас да сум мртов.

„Никогаш нема да го заборавам нејзиното лице. Секоја вечер се будам и ѝ се извинувам, велејќи ѝ „извини“.

Хаим Аутмезџин, командант на специјалната единица на Зака, која ги собира останките на мртвите, изјави за Сандеј Тајмс дека е јасно дека терористите на Хамас имале за цел и сексуално да напаѓаат жени.

„Собравме 1.000 тела за десет дена од местото на фестивалот и кибуците“, рече тој.

„Никој не виде повеќе од нас. Беше јасно дека се обидуваат да шират колку што можат повеќе ужас – да убијат, да запалат живи, да силуваат… се чинеше дека нивната мисија е да силуваат што е можно повеќе“.

На едно поле, рече тој, нашол тела на две девојчиња со раздвоени нозе, а и двете биле застрелани во главата. На едната и ги скинале шорцевите и ја застрелале во вагината, на другата ѝ беа спуштени фармерките и имаше модринки на нозете.

Архитектката Шари, која доброволно се пријави во воената база Шура за да помогне во идентификацијата и подготовката на трупови за погреб, рече дека е ужасната од размерите на насилството на жените од страна на Хамас.

„Отворањето на торбите со телото беше страшно бидејќи не знаевме што ќе видиме“, изјави таа за The Sunday Times.

„Сите тие беа млади жени. Нивните тела крвави особено околу долната облека, а на некои жени им е пукано многупати во лицето“.

„Лицата им беа во болка и честопати им се стегале прстите додека умирале. Видовме жени на кои им беше скршена карлицата. Скршени нозе. Имаше жени кои беа застрелани во меѓуножјето, во градите… се чини дека нема сомнеж што се случи со нив“.

Израелската полиција која го истражува сексуалното насилство извршено на 7 октомври соопшти дека собрала илјадници изјави, фотографии и видео клипови кои ги документираат злосторствата на Хамас.

Шели Харуш, полицискиот командант што ја води истрагата, рече: „Сега е јасно дека сексуалните злосторства беа дел од планирањето и целта беше да се преплашат и понижат луѓето.

Новите откритија доаѓаат откако сè повеќе докази за бруталните злосторства извршени врз жените на 7 октомври ја поттикнаа меѓународната заедница да реагира.

57 дена по масакрите, UN Women објавија соопштение во кое ги осудуваат „бруталните напади“ што ги започна Хамас против Израел.

Меѓународното тело рече: „Ние сме вознемирени од бројните извештаи за родово-базирани злосторства и сексуално насилство за време на тие напади. Ова е причината зошто ние повикавме да бидат соодветно истражени и кривично гонети сите извештаи за родово засновано насилство, со правата на жртвата “.

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.