Светските лидери мора да разговараат со Путин и со Зеленски, смета Ердоган

Светските лидери не прават доволно за да се стави крај на конфликтот во Украина, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган пред новинарите во Њујорк во четвртокот.

Тој ги повика своите колеги да се фокусираат на дипломатијата и со Москва и со Киев за да се стави крај на борбите.

Анкара отсекогаш „верувала во моќта на дијалогот и дипломатијата“, рече Ердоган, посочувајќи на посредничките напори на Турција како во договорот за жито во Истанбул меѓу Москва и Киев, така и во неодамнешната размена на затвореници меѓу двете страни. Тој додаде дека индивидуалните напори на светските лидери не се доволни.

„ОН не можеа да ја прекинат војната, не можеа да го запрат крвопролевањето и не можеа да најдат решение за енергетската и прехранбената криза“, рече тој, повикувајќи ги другите светски лидери да и се придружат на Турција во нејзините дипломатски напори. Ердоган истакна дека ќе им се јави на Путин и Зеленски и ќе продолжи со својата „телефонска дипломатија“.

Мора да има „заеднички напор на сите светски лидери“ и „сите“ треба да разговараат со рускиот претседател Владимир Путин, како и со украинскиот претседател Владимир Зеленски, за „да се отвори вратата“ за дипломатијата, рече тој.

Секој „негативен пристап“ кон двајцата лидери „нема да го донесе резултатот што го очекуваме“, туку само ќе донесе повеќе смрт и уништување, предупреди Ердоган.

Од почетокот на руската воена операција во Украина, САД и нивните сојузници во Европа и на други места го поддржуваат Киев преку финансиска и воена помош. Москва постојано предупредуваше дека испораката на оружје за Киев само ќе го продолжи конфликтот.

Францускиот претседател Емануел Макрон и германскиот канцелар Олаф Шолц се меѓу ретките западни лидери кои останаа во контакт со Путин од почетокот на операцијата, иако нивните досегашни напори не донесоа никаков дипломатски напредок.

Турција одржуваше контакт и со Москва и со Киев за време на воените дејствија. Таа ја осуди употребата на сила од страна на Русија, но одби да учествува во меѓународните санкции кон Москва. Анкара беше вклучена и во договорот постигнат со посредство на ОН за да се дозволи извоз на жито од украинските пристаништа, што беше договорено меѓу Русија и Украина во јули.

Претходно оваа недела, Ердоган изјави за американската информативна програма PBS NewsHour дека Москва се обидува да стави крај на конфликтот што е можно поскоро. Тој исто така рече дека на Русија не може да и се дозволи да ги задржи териториите што ги доби од февруари.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.