Светските прваци пречекани од 1.000 фанови во Франкфурт (ФОТО)

За разлика од Србија каде беше организиран величенствен дочек на кошаркарската и баскет репрезентација, како и Новак Ѓокоиќ, во Германија сликата е поинаква.

Светскиот првак беше дочекан во Франкфурт, но во една скромна атмосфера. Според германските медиуми околу 1.000 навивачи дошле да ги поздрават кошаркарите. Во центарот на вниманието се најде Денис Шрудер кој беше прогласен за МВП на финалето.