Sвездите на ПСЖ се незадоволни од тактиката и одлуките на Тухел

40

Фудбалерите на Пари Сен Жермен се незадоволни од својот тренер Томас Тухел. Не ги сакаат неговите тренерски методи и одлуките што тој ги носи за тимот, пренесува „Ле Паризиен“. На пример, многу играчи беа незадоволни од настапот на Џулијан Дракслер во натпреварот против Рен во Лига 1 (1:2), откако тој играше лошо во првиот натпревар против Нимс (3:0).

Фудбалерите, поточно Марко Верати, биле незадоволни и од тактичките решенија на Тухел. На играчот од средниот ред не му се допадна фактот дека на натпреварот со Рен стратегот не направил ништо за да воспостави врска помеѓу играчите од средниот ред и нападот.

Sвездите на ПСЖ, исто така, не го сакаат фактот дека тренинзите на Германецот се насочени кон вежбање во одбрана. Тие веруваат дека на целокупната тактика, стратегијата на играта во нападот и комбинациите помеѓу играчите не им се дава потребното внимание. Според некои од нив, тактиката на Тухел до повредата на Нејмар била ограничена до идејата за „подај на Нејмар“.

Според „Ле Паризиен“, по натпреварот со Рен, еден од играчите на францускиот гигант го прашал неговиот соиграч: „Дали разбра што игравме денес?“, И тој рече: „Не, како и обично“.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.