-5 C
Skopje
петок, ноември 27, 2020

СЗО го потврди рекордниот пораст на новозаболени во светот

195

Светската здравствена организација објави рекордно зголемување на бројот на случаи во еден ден.

Истиот ден, 5 514 лица починале од коронавирус, односно вкупно 1,05 милиони луѓе.

Индија, на пример, пријавила најмногу нови случаи, дури 78.524. После тоа, најмногу нови случаи се регистрирани во Бразил, 41 906, а потоа во САД, 38 904.

Пред ова, на 2 октомври биле регистрирани рекорден број нови случаи, во износ од 330.340.

Рекордниот број на жртви датира од 17 април, кога 12.393 лица починале од коронавирус.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.