СЗО очекува дека Ковид-19 и мајмунските сипаници нема да бидат глобални здравствени случаи во 2023

Светската здравствена организација се надева дека Ковид-19 и мајмунските сипаници повеќе нема да бидат итни здравствени состојби во 2023 година, кога ќе завршат најопасните фази на двете болести, соопштија светските агенции.

Генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус рече дека една од главните лекции што треба да се научи од пандемијата „Ковид-19“ е дека земјите мора брзо да реагираат на ненадејните епидемии.

Тој посочи дека бројот на смртни случаи од Ковид-19 сега е околу една петтина од тоа што беше пред една година.

-Но, изминавме долг пат. Се надевам дека во одреден момент следната година, ќе можеме да кажеме дека „Ковид-19“ повеќе не е глобален здравствен итен случај, рече Гебрејесус.

Во јануари, комитетот на СЗО, кој го советува генералниот директор за прашањето на Ковид-19, ќе се состане за да разговара за критериумите што ќе овозможат да се утврди дали може да се прогласи крај на глобалната здравствена вонредна состојба.

СЗО вели дека 30 милијарди дози од вакцината „Ковид-19“ се администрирани ширум светот, а сепак 30 отсто од светското население не примило ниту една доза.

Регистрирани се речиси 650 милиони случаи на зараза со Ковид-19 во светот, а бројот на починати е над 6,6 милиони.

Шефот на СЗО, исто така, ја истакна потребата подобро да се разбере потеклото на вирусот, првпат идентификуван во Вухан, Кина во декември 2019 година.

-Ќе продолжиме да бараме од Кина да ги сподели своите податоци и да ги спроведе потребните истражувања за подобро да го разбереме доаѓањето на овој вирус, истакна Гебрејесус и нагласи дека сите хипотези остануваат можни.

Во врска со мајмунските сипаници, тој рече дека оваа епидемија го изненадила светот. Над 82.000 случаи се пријавени во 110 земји, но само 65 починале.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.