СЗО предупредува дека болниците во Европа скоро може да ги исполнат максималните капацитети

147

Растечкиот број случаи на зарази со коронавирусот во Европа наскоро би можела да доведе многу болници на континентот до нивните крајни капацитетит, предупреди во петокот Светската здравствена организација (СЗО – WHO).

Минатата седмица бројот на пријавените случаи на коронаинфекции во Европата беше речиси трипати повисок од оној при пикот на пандемијата во првиот бран во март, изјави челникот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејезус на прес-конференцијата во Женева.

Меѓутоа, бројот на починатите како резултат на компликации предизвикани од Covid-19 бил далеку под нивото од март, додаде Тедрос.

Сепак, челникот на СЗО предупреди дека „бројот на хоспитализациите се зголемува, а во многу градови пријавуваат дека по неколку седмици ќе се пополнат капацитетите на одделите за интензивна нега“.

Ваквиот тренд ги загрижува СЗО, бидејќи сезоната на грипот на северната хемисфера, исто така, ќе ја зголеми потребата од болнички кревети.

Тедрос рече дека земјите би требало да прифатат единствен пристап кон ковидот и грипот, имајќи предвид дека двете болеси може да се победат со иста стратегија: со дистанца, со чисти раце, со маски и со добро проветрени простории.

Имајќи предвид дека во некои земји нема доволни вакцин против грипот, СЗО препоралива приоритет да имаа здравствените работници и повозрасните односи.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.