СЗО во Вухан ќе истражува како вирусот преминал од животните на луѓето

38

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека нејзиниот тим, кој го испитува потеклото на епидемијата на коронавирус во Кина, ја завршила својата мисија во таа земја. Агенцијата за јавно здравје на Обединетите нации се согласи да обезбеди услуги со испраќање поширок тим, пред се во осомничената епидемиска зона.

Генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус изјави дека „меѓународниот тим“ ќе биде испратен во Вухан, каде се верува дека пандемијата еруптираше за прв пат кон крајот на минатата година. Гебрејесус рече дека „описот на работата“ го направиле СЗО и Кина, но тоа не е прецизирано.

Д-р Мајкл Рајан, директор на одделот за итни случаи на СЗО, посочи на „разликите во епидемиолошките слики“ и рече дека студиите и податоците собрани од нив ќе бидат евалуирани.

„Вистинската цел е да се посетат човечките кластери кои први се појавија и да се вратиме на систематската работа што ќе утврди кога е пробиена бариерата за пренесување од животински на човечки вид“, рече Рајан.

„Откако ќе разбереме каде е прекршена бариерата, тогаш се вртите на систематски начин на студии за тоа како животинскиот вид ја пробил“, додаде Рајан.

Покрај тоа, Гебрејесус ги повика државните влади и граѓаните да се фокусираат на познатите чекори за борбата против пандемијата, како што се тестирање, воспоставување контакти, одржување физичка дистанца и носење маски.

„Сите се надеваме дека ќе имаме одреден број на ефективни вакцини, меѓутоа, во моментот нема сребрен куршум, а можеби и никогаш нема да има“, заклучи тој.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.