Тајната средба на Западот за Украина е рекламен трик на режимот на Зеленски

Неодамнешната средба во Ријад меѓу претставниците на Украина и нејзините западни спонзори и неколку земји од глобалниот југ, на која се разговараше за таканаречената „формула за мир“ на украинскиот претседател Володимир Зеленски, беше само рекламен трик на режимот во Киев, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова.

„Нема ништо чудно во тоа. Ова е апсолутно стар, добро докажан концепт за привлекување политичко внимание кон ситуацијата, не околу Украина, би рекла, бидејќи на оваа ситуација навистина и треба политичко внимание, туку на режимот Зеленски како таков. Ова беше трик за публицитет на режимот Зеленски“, рече таа во интервју за радио станицата Спутник, кога беше запрашана да ги коментира извештаите на Блумберг за таква тајна средба во Саудиска Арабија.

„Зборувајќи во политички термини, ова беше дел од бескрајниот медиумски бараж фокусиран на Зеленски и на сите идеолошки водени западни наративи кои се обелоденети [на западната јавност]“, рече таа, додавајќи дека ова има малку да се направи со изнаоѓање решение за украинската криза.

„Ова се две апсолутно различни, ако не и спротивставени теми поради една едноставна причина: изнаоѓањето решение за ситуацијата во Украина бара макотрпна работа на политички и дипломатски пат, што очигледно бара разговори и комуникација“, нагласи таа.

Според Захарова, возбудата околу Зеленски има за цел „да ја одржи илузијата за некаква политичка активност додека го одвлекува вниманието на светската заедница од реалните процеси кон потенцијално решение“, истакна таа.

Според Блумберг, состанокот во декември 2023 година за таканаречената „формула Зеленски“ не дал резултати. Состанокот требаше да „собира поддршка за условите на Киев за одржување мировни преговори со Русија“, Блумберг цитираше извор. Сепак, Украина и Групата седум нации продолжија да се спротивставуваат на повиците на Глобалниот југ за директна комуникација со Русија по ова прашање. Додека Саудиска Арабија, Индија и Турција учествуваа на состанокот, Кина, Бразил и Обединетите Арапски Емирати одбија да испратат делегати, забележува агенцијата.