Талибанците се надеваат на напредок во разговорите со САД со новиот специјален претставник Том Вест

Новата талибанска влада денеска соопшти дека се надева дека ќе постигне напредок во разговорите со новиот американски специјален пратеник за Авганистан, Том Вест.

Британските медиуми денеска пренесуваат дека заминувањето на досегашниот главен американски пратеник за Авганистан, Залмај Калилзад, беше објавено вчера, на помалку од два месеци откако американските војници се повлекоа од САД и талибанците за речиси 24 часа ја презедоа земјата.

„Оптимисти сме за напредокот во односите со новиот пратеник Том Вест, а целосното спроведување на договорот во Доха ќе ги нормализира односите меѓу двете влади“, напиша на Твитер портпаролот на Министерството за надворешни работи, Абдул Кахар Балки.