Текстилна фабрика во Битола кластер на Ковид-19

263

Од 11-те битолчани заболени од коронавирусот, дури петмина се од текстилна фабрика во Битола. Ова попладнево го соопштија од Министерството за здравство, од каде изјавија дека веднаш по нивното инфицирање сопственикот ѝ стави клуч на фабриката и ги испрати вработени на двонеделен одмор. Ваквата информација ја потврдија и од Центарот за јавно здравје во Битола.

– По утврдувањето на првите два позитивни случаи, по препорака на епидемиолог фабриката престана со работа и ги испрати работниците на двонеделен колективен одмор. Во меѓувреме, направена е целосна дезинфекција на објектот и договорено е пред почнување со работа на објектот, епидемилог да направи увид и проверка на протоколите за работа и движење на работниците – се вели во информацијата од Центарот за јавно здравје.

Инаку во Битола, покрај кластерот поврзан со текстилната фабрика, има и три други семејни кластери. Досега од 84 заболени, од почетокот на пандемијата во Битола активни се 40 случаи.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.