Тениска класика во полуфиналето на Вимблдон Федерер – Надал,можно финале со Ѓоковиќ

73

Ќе гледаме уште една епска пресметка на двјацата најтрофејни тенисери, Рафаел Надал и Рожер Федерер во полуфиналето на Вимблдон.

Рожер Федерер со 3-1 во сетови го доби денешниот четвртфинален меч против Нишикори. Швајцарецот не почна најдобро, Нишикори го доби првиот сет со 6-4, но во следните три Федерер беше подобар, 6-1, 6-4 и 6-4.

Рафаел Надал без загубен сет го помина серверот Сем Квери. Шпанскиот тениски ас славеше со 7-5, 6-2 и 6-2. Во првиот сет рано направи брејк, потоа сервираше за сет и токму тогаш му дозволи рибрејк на Квери. Но, брзо Рафа се исправи и веќе во следниот гем повторно направи брејк против Американецот по што рутински го освои сетот. Во следните два сета Квери имаше само две брејк топки и не ги искористи, а Надал успеа дури четири од осум и си закажа дуел со Федерер во полуфиналето.

Најголемото ривалство во историјата на тенисот ќе добие своја 40. епизода. Во досегашните 39 дуели Надал славел 24 пати, а Федерер 15. Меѓутоа, на Вимблдон Федерер води со 2:1. Играа три пати по ред во финалето од 2006 до 2008 година и ова ќе им биде прв дуел на тревата во Лондон по цели 11 години и она епско финале во кое Надал славеше по пет сетови и речиси пет часа борба. Пред тоа Федерер имаше две победи во низа над Надал во финалињата на Вимблдон.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.