Тереза Меј му дава ‘целосна поддршка’ на својот амбасадор во САД

91

Владата на британската премиерка на заминување Тереза Меј истакна во понеделникот „целосна поддршка“ на својот амбасадор во Вашингтон, откако по истекувањето на информациите од неговите информации, американскиот претседател Доналд Трамп, изјави дека „со него нема да има повеќе никакви контакти“.

„Сир Ким Дарок и натаму има потполна поддршка од премиерката“, изјави официјалниот портпаролот на владата во Лондон, откако во јавноста се појави дипломатската преписка во која британскиот премиер остро го критикува американскиот претседател Доналд Трамп.

Американскиот претседател во понеделникот рече дека „повеќе нема да се занимава“ со британскиот амбасадор во САД, откако викендов беше објавена информацијата во која британскиот дипломат ја опишува администрацијата на Трамп како „дисфункционална, незграпна и неспособна“.

„Не го познавам амбасадорот, но тој во САД никому не му се допаѓа и никој не мисли добро за него. Повеќе нема да се занимаваме со него“, напиша Трамп на Twitter, а во истата објава ја критикува британската премиерка на заминување Тереза Меј.

„Какво безредие создадоа таа и нејзините претставници. Ѝ реков како тоа треба да го стори, но таа реши да оди по друг пат“, рече Трамп и порача дека за Британија „добра вест е дека наскоро ќе има нов премиер“.

Портпаролот на британската влада дека Британија на САД им дала „јасно до знање“ дека жали поради истекување на информациите.

„Одбраните исечоци не ја одразува блискоста (меѓу двете земји) и меѓусебното почитување… Истовремено, исто така, ја истакнавме важноста на можноста амбасадорите да даваат чесни и без заобиколување процени на политичкиот живот во земјата во која работата… Велика Британија има посебен и траен однос со САД, темен на нашата долга историја и одаденост на заедничките вредности, а тоа и натаму ќе биде случај“, се наведува во изјавата на портпаролот.

Во дописите на британската влада, кои датираат од 2017 година до денес, амбасадорот Дарок наведува покрај другото дека Трамп „зрачи со несигурност“ и им советува на функционерите во Лондон со него да се однесуваат едноставно и ефикасно.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.