Терористите се кријат во џамии, а Русите гледаат се’ преку сателит (ВИДЕО)

Терористите се кријат во џамии, а Русите гледаат се' преку сателит
Терористите се кријат во џамии, а Русите гледаат се' преку сателит

Припадниците на „Исламската држава“ се кријат во џамии,  а локалните жители ги користат како жив штит, бидејќи знаат дека руските борбени авиони никогаш не би бомбардирале цивилни области, соопштиле од руското Министерство за одбрана.

Припадниците на ИД се кријат во џамии, а своите возила ги паркираат околу нив. Тие знаат дека ги почитуваме џамиите и дека никогаш во какви било околности нема да нападнеме цивилни области, посочил заменик министерот на Министертсвото за одбрана на Русија, Антолиј Антонов.

Тој истакнал дека руската војска внимателно ги проверува разузнавачките податоци пред секоја напад.

Сега имаме податоци дека терористите се кријат во џамии. Имаме и видео-податоци дека терористите својата техника ја кријат околу џамиите, рекол Антонов.

.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.