Тежок пораз на Работнички од Феникс

41

Најтрофејниот македонски кошаркарски колектив, Работнички, доживеа дебакл на гостувањето во „Јане Сандански“ на гости кај Феникс, во меч од 13. коло на домашното првенство. Феникс славеше со 102:51, што е историска победа за домаќините, но и тежок дебакл на Работнички кој ваков пораз нема доживеано.

Најдобар кај Феникс беше новото засилување Бојан Трајковски со 17 поени, пред Митревски, Морган и Михајловски кои имаа по 13 поени. Кај Работнички, Какруки постигна 13, а Величковски уфрли уште 12 поени.

Феникс со овој триумф останува во борбата за влез во Суперлигата и има скор 7-6, исто колку што има и Работнички.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.