Свет

Тилерсон порача дека ИД допрва треба да биде трајно поразена

Тилерсон порача дека ИД допрва треба да биде трајно поразена

Крајот на воените операции против Исламската држава не значи дека САД и сојузниците трајно ја поразиле оваа милитантна групација, изјави американскиот државен секретар Рекс Тилерсон во вторникот.

На состанокот на меѓународната коалиција против ултрарадикалната сунитска џихадистичка организација Исламска држава во Кувајт, американскиот државен секретар Рекс Тилерсон, исто така, рече дека САД одлучиле да обезбедат дополнителни 200 милиони долари помош за стабилизирање на „ослободените“ области во Сирија.

Тоа навестува дека Вашингтон нема намера да го прекине своето присуство на териториите коишто ги контролираат сириските сунитски бунтовници коишто ги спонзорираат САД и сунитските држави во регионот против армијата на владата на претседателот Башар ал-Асад, кој доаѓа од алавитскат (шиитска) заедница а ја има поддршката на Русија и Иран.

Неодамна по судирот на бунтовничките и коалициските сили со провладините сили во сириската покраина Деир-ез-Зор, руското министерството за одбрана изјави дека инцидентот покажал оти целта на САД во Сирија не е борбата против џихадистичката Исламска држава, туку „запоседнување и задржување на економските ресурси“, алудирајќи на нафтеното поле Кушам.

„Крајот на големите воени операции, не значи дека трајно сме ја поразиле Исламската држава. Таа останува сериозна закана за стабилноста на регионот, нашите татковини и другите делови на светот“, рече Тилерсон.

Милитантите кои ја загубија целата територија коишто од јуни 2014 година ја контролираа и се на работ на пораз во деловите во Сирија каде што дејствува коалицијата на САД, се обидува да освои територии во други земји во коишто се активни, предупреди Тилерсон.

„Не смее да се дозволи историјата да се повтори на друго место. Во Ирак и во Сирија, Исламската држава се обидува да се преобрази во бунт. Во земјите како Авганистан, Филипини, Либија, Западна Африка и други, се обидува да освои и обезбеди засолниште“, рече шефот на американската дипломатија.

Тилерсон велио дека е загрижен од неодамнешните насани во северозападна Сирија, каде што Турција од јануари покрена офанзива протви американските сојузници Курдите кои Анкара ги смета за голема закна за својата јужна граница, додавајчи дека е многу свесен за турските „легитимни безбедносни причини.

Топ вести

собранието денеска одлучува за Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи 61. седница на која на дневен ред e Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија со насоки за негово изменување и дополнување поднесен од Владата. На матичната собраниска Комисија за уставни прашања во петокот по дводневна расправа, беа донесени заклучоци за пристапување кон уставни измени и Владата во рок од 15 дена да изготви нацрт-аманадмани и да ги достави до Парламентот. Поддршка за пристапување кон измените на Уставот дадоа пратеници на владејачкото мнозинство, додека пратениците од ВМРО-ДПМНЕ гласаа против. За да биде усвоена потребата од пристапување кон уставни измени треба да биде изгласана од две третини од вкупниот број пратеници во Парламентот. Во предлогот за измени на Уставот, кој Владата го утврди и соопшти во понеделникот, се предлага: Во целиот текст на Уставот пред Република Македонија се додава придавката северна; Измени во Преамбулата на Уставот со именување конкретни документи на АСНОМ заради усогласување со Договорот со Грција; Поцврста гаранција за трајноста на границите и дека Република Македонија нема територијални претензии и грижа за Македонците и дијаспората во странство што ќе значи дека Републиката ќе се грижи за културните, економските и социјалните права на нејзините припадници во странство без да се меша во суверените права на други држави и во нивните внатрешни работи. Од тоа дали ќе бидат обезбедени две третини за поддршка за измени на Уставот, ќе зависи и дали претстојат нови предвремени парламентарни избори, кои би се организирале со скратени рокови. Од ВМРО-ДПМНЕ порачаа дека уставните измени се апсолвирани и оти нивните пратеници нема да ги гласаат. Најавија дека се подготвуваат за избори. На состанокот на ИК на партијата викендов се разговарало за вонредните парламентарни избори и за термините за нивното одржување: 25 ноември, 2 декември, 9 декември или на пролет со акцент на подготовка на партиската инфраструктура, која е почната и подготовка на програмата со која ВМРО-ДПМНЕ ќе настапи на вонредните парламентарни избори. Премиерот Зоран Заев пак, остава простор и очекува денеска секој пратеник во Парламентот да се соочи со одговорноста и да се изјасни по своја сопствена волја, следејќи го правецот за развој на државата што, според него, го избраа огромното мнозинство од граѓаните кои излегоа и гласаа на референдумот. Имплемнтација на Договорот со Грција и усвојување на уставните амандмани очекува и меѓународниот фактор. Потпретседателот на Соединетите Американски Држави, Мајкл Пенс викендов испрати писмо до претседателот на Владата Зоран Заев во кое му изразува уверување за неговата континуирана поддршка во овој важен момент за земјата и за спроведувањето на историскиот договор од Преспа со Република Грција. Во своето писмо Пенс нагласува дека 90 отсто од оние што гласаа на референдумот го одобрија договорот од Преспа и со тоа ја потврдија огромната посветеност за европската иднина на Република Македонија. – Соединетите Американски Држави ја споделуваат вашата посветеност за поголема сигурност и стабилност на регионот. Бидете уверени во мојата континуирана поддршка во овој важен момент за вашата земја, пишува потпретседателот на САД во своето писмо до премиерот Заев со кого минатиот месец имаа средба во Вашингтон. Високата претставничка за безбедносна и надворешна политика на ЕУ Федерика Могерини вчера во интервју за МИА порача дека Преспанскиот договор е уникатна прилика за помирување и затворање на дводеценискиот спор помеѓу Скопје и Атина и дека оваа прилика може да не се повтори веќе. – Ги разбирам чувствителностите и комплексната историска позадина на спорот, како и изразените загрижености. Спорот не постоеше толку долго без причина, меѓутоа, како што видовме во минатото, колку повеќе времето минува, толку е потешко да се изнајдат решенија. Преговарачкиот процес мора да бил болен и резултатот е компромис. Но, е компромис со кој успешно се исполнуваат клучните интереси на двете страни. Нашата позиција е јасна: ЕУ целосно го поддржува постигнатиот договор. Ова е уникатна можност за помирување на Западниот Балкан која можеби нема да се повтори. Се надевам дека сите страни ќе ги зграпчат моментот и дека ќе обезбедат иднина во ЕУ за земјата, иднина која цела нација се надева со години да стане реалност. МИА СОБРАНИЕПРАТЕНИЦИУСТАВНИ ИЗМЕНИ Спонзорирано видео

Уставните промени според договорот со Грција пред пратениците