Титула за Швјонтек на Ролан Гарос

Феноменалната Ига Швјонтек третпат во кариерата ја освои титулата на Ролан Гарос, а вкупно четврта на Грен слем турнирите, по голема борба во три сета, победи против Каролина Мухова – 2:1 (6:2, 5:7, 6:4)!
Полската тенисерка моќно го осови првиот сет а во вториот победе со 3-0 но дозволи Мухова да се врати и да го добие со 7-5.
Дури во петтиот натпревар почна да му се заканува на Иги. Потоа имаше брејк топка, па мораше да спаси една во следниот гем, а подоцна Швионтекова сепак доби уште еден сервис брејк и доминираше во првиот сет.
Третиот сет беше приказна за себе. Каролина паузираше, Ига се врати, а потоа Мухова повторно ја нападна Полјакињата  и се чинеше дека е на пат до првата Грен слем титула но немаше сили за подвиг и го загуби со 6-4.