Тодороска: Царовска му треба на Заев да испере 21 милион евра колку што чини реформата

Зоран Заев не можеше да избере полош кадар за местото министер за образование. Мила Царовска мора да прави се што ќе и се рече затоа што треба да испере 21 милион евра колку што чини реформата во образованието, вели историчарката проф. Катерина Тодороска за „Што не е јасно“ на Алфа Телевизија.

Тодороска потенцира дека доколку Мила Царовска не се тргне, пропаѓа државата, бидејќи иднината на државата се децата, а наша обврска е за децата да создадеме нормални услови за учење и живот.

„Донесени сме на тенок мраз. Задачата на МОН им е на сите родители да им го измијат мозокот и да им кажат дека многу е убаво што за век и векови преку образованието ќе се уништи нацијата и државата. Наставната програма која е донесена за два месеци е надвор од сите стандарди и не смее да помине“, додаде професорката.

Тодороска нагласи дека толку е штетна наставната програма што во националните стандарди кои се донесени од МОН и БРО, примарно нешто е се освен нашион корен и битие, каде нема историја на минатото туку исклучиво градење на идентитет од постоење на државата откако е променето името во 2018 година.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.