Том Круз е најплатениот холивудски актер, еве ја листата на останатите

  Актерот Том Круз е на прво место на листата најплатени ѕвезди во 2022 година.

  Како што наведува порталот Variety, откриени се заработките и на другите актери како Бред Пит, Вил Смит, Ди Каприо…

  Се претпоставува дека Круз со најновото продолжение на „Топ Ган“ ќе заработи над 100 милиони долари од продажба на билетите во кино, но и со својот хонорар.

  Второпласиран е Вил Смит кој ја потпиша главната улога во акциониот трилер “Emancipation”. За улогата добил 35 милиони долари, а датумот на неговото излегување е одложен за 2023 поради доцнење на продукцијата.

  Ова е целата листа:

  Том Круз – “Top Gun: Maverick”, 100 милиони
  Вил Смит – “Emancipation”, 35 милиони
  Леонардо Ди Каприо – “Killers of the Flower Moon”, 30 милиони
  Бред Пит – “Formula 1 Drama”, 30 милиони
  Двејн Џонсон – “Black Adam”, 22.5 милиони
  Вил Фарел – “Spirited”, 20 милиони
  Крис Хемсворт – “Extraction 2”, 20 милиони
  Вин Дизел – “Fast X”, 20 милиони
  Tом Харди – “Venom 3”, 20 милиони
  Хоакин Феникс – “Joker 2”, 20 милиони
  Рајан Рејнолдс – “Spirited”, 20 милиони
  Дензел Вашингтон – “The Equalizer 3”, 20 милиони
  Џејсон Момоа – “Aquaman and the Lost Kingdom”, 15 милиони
  Еди Марфи – “Beverly Hills Cop 4”, 15 милиони
  Крис Рајн Kris – “Star Trek” sequel, 13 милиони
  Стив Карел – “Minions: The Rise of Gru”, 12.5 милиони
  Рајан Гослинг – “Barbie”, 12.5 милиони
  Маргот Роби – “Barbie”, 12.5 милиони
  Мили Боби Браун – “Enola Holmes 2”, 10 милиони
  Тимоти Шаламет – “Wonka”, 9 милиони
  Мет Дејмон – “Oppenheimer”, 4 милиони
  Роберт Дауни Јуниор – “Oppenheimer”, 4 милиони
  Емили Блант – “Oppenheimer”, 4 милиони
  Даниел Калиуј – “Nope”, 4 милиони
  Џејсми Ли Куртис – “Halloween Ends”, 3.5 милиони
  Ања Тејлор Јој – “Furiosa”, 1.8 милиони

  Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.