Тони Крос од Минхен се сели во Мадрид

128

Фудбалските медиуми во Шпанија пред неколку часа ја пласираа сензационалната информација дека раководните лица на новиот европски клупски шампион, Реал (М) и тие на германскиот гигант Баерн (М), околу трансферот на одличниот играч за врска, Тони Крос.

Репрезентативецот на Германија во следните пет сезони ќе го носи дресот на “кралскиот клуб”, а од неговата продажба, челниците на баварскиот гигант заработија околу 25 мил. евра.

Иако доби официјална понуда и од најтрофејниот клуб во англиската Премиер лига, Манчестер Јунајтед, Крос ја прифати таа на Реал (М) поради ветената годишна плата од 6.5 мил. евра.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.