Торино го елиминираше Милан

Italy Cup round of 16 soccer match between AC Milan and Torino at Giuseppe Meazza stadium in Milan, 11 January 2023. ANSA / MATTEO BAZZI

Фудбалерите на Торино се пласираа во четвртфиналето на Купот на Италија откако по продолженијата на „Сан Сиро“ го совладаа домашниот Милан со 1:0.

Решавачкиот гол го постигна Мишел Адопо во 114 минута кога гостите имаа играч помалку. Имено, во 70 минута Кофи Џиџи беше исклучен поради втор жолт картон.

Со тоа избраниците на хрватскиот требер Иван Јуриќ во четвртфиналето му се придружија на Интер, кој во вторникот по продолженијата ја победи Парма со 2:1.

Торино во четвртфиналето ќе игра со победникот од пресметката меѓу Фиорентина и Сампдорија којашто на распоредот е во четвток.