Трагичен крај на потрагата, загинале сите патници од авионот што вчера исчезна по полетување од Сплит

„Во падот на авионот Цесна, кој денеска беше пронајден кај Раковица, загинаа сите четворица патници, изјави директорот на хрватската цивилна заштита, Дамир Трут.

Авионот е пронајден на неколку стотини метри од Броќанска коса, а надлежните истакнуваат дека нема црна кутија.

– Имаше 400 трагачи и тие ја завршија задачата и го пронајдоа леталото. Веднаш штом беше забележано од воздух, беа испратени копнени сили. За жал, беше потврдено дека сите патници на Цесна загинаа и во тек е полициска истрага. Во име на сите оперативни сили изразуваме сочувство кон семејството и пријателите на жртвите“, изјави директорот на Цивилната заштита кој додаде дека ќе се повлече дел од екипите, а дел ќе остане да помогне во извлекувањето на загинатите.

Според Вечерњи лист, во исчезнатата Цесна имало швајцарски пилот и тројца патници – двајца Германци и еден Хрват, а авионот вчера околу 11:30 часот исчезнал од радарот над Раковица. Крајната дестинација бил германскиот град Лајчиген.

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.