Трамп: Анкара ќе биде финансиски казнета доколку не игра по правилата

35

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека се обидува да ја заврши војната во Сирија, и притоа ја предупреди Анкара дека ќе биде финансиски тешко погодена доколку не игра според правилата.

„Се обидувам да ја завршам војната без крај“, напиша Трамп на Твитер.

„Разговарам со двете страни“ додаде тој, пренсен од британските медиуми.

„Велам дека ќе ја погодам Турција многу силно и финансиски и со санкции доколку не игра според правилата“, истакна американскиот претседател и додаде „ внимателно набљудувам“.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.