Трамп e фаворит на републиканците за изборите во 2024 година

Доколку се одржат внатрепартиски избори денес, Доналд Трамп ќе беше јасен фаворит за републикански кандидат за претседател на САД во 2024 година, покажуваат резултатите од анкетата на „Политико морнинг консалт“.

Резултатите беа објавени денес, три дена по ослободителната пресуда за Трамп на неговото второ судење за импичмент, под обвинение за поттикнување бунт во американскиот Капитол на 6 јануари, пренесува Гардијан.

Меѓу републиканските гласачи, 59 проценти изјавиле дека сакаат Трамп да има значајна улога во нивната партија, што е неверојатни 18 поени повеќе од последната ваква анкета, спроведена по немирите во Капитол. Нешто помала бројка, 54 проценти, рекле дека ќе го поддржат Трамп на предизборната листа, пренесува Танјуг.

Десетици илјади републиканци ја напуштија партијата по бунтот во Капитол на 6 јануари, а повеќето Американци им рекоа на другите гласачи дека би сакале Трамп да биде протеран од политиката.

Иако 45-от претседател ќе има 78 години до изборите во 2024 година, тој ќе може повторно да се кандидира доколку одлучи, откако избегна забрана за претседателската функција, откако Сенатот гласаше со 57 „за“ и 43 „против“.

Потпретседателот на Трамп, Мајк Пенс, го зазеде второто место во анкетата, со 12 проценти.

Третото место, Доналд Трамп јуниор го поделил со шест проценти со Ники Хејли, поранешниот гувернер на Јужна Каролина и амбасадор во ООН, која се обиде да се дистанцира од Трамп по немирите во Капитол.

Мит Ромни, републикански кандидат во 2012 година, а сега сенатор од Јута, кој двапати гласаше за осуда на Трамп поради обвинувањата за повлекување, освоил четири проценти во новата анкета. Тед Круз од Тексас, еден од сенаторите кој го поддржа обидот на Трамп да го поништи изборниот пораз, освои три проценти.