Трамп го одобри трансферот на власта на Бајден!

Доналд Трамп го одобри пренесувањето на власта на демократскиот кандидат eо Бајден, но беше доцна да се напише дека тој никогаш нема да ги одобри резултатите од изборите, за кои сè уште тврди дека биле украдени.

На својот профил на Твитер, Трамп ја поддржа намерата на Генералниот директорат за јавни услуги (ГСА) официјално да започне процес на пренесување на претседателските овластувања.

Тој рече дека ќе биде „во најдобар интерес на Америка“ шефицата на ГСА Емили Марфи да потпише писмо со кое се потврдува официјалниот почеток на процесот на трансфер.

За него се вели дека не поддржува ништо друго освен првичните протоколи, додавајќи дека тоа е „борба против наставата“ и не се воздржува од тужби за да се оспорат резултатите во земја каде има изборни нерегуларности.

Марфи првично одби да го потпише писмото дури две недели по изборите, збогувајќи се со тужбите поднесени од тимот на Трамп, но таа попушти во понеделникот, тврдејќи дека нема притисок од Белата куќа.

Трамп го пофали Марфи и рече дека е под огромен притисок.

Сепак, со неколку часа задоцнување, американскиот претседател повторно се огласи на Твитер.

Овој пат беше напишано како „никој нема да ги одобри“ изборните резултати врз основа на „лажните гласачки ливчиња и доминацијата“.

Тој објасни дека работи на прелиминарен трансфер на власта, што нема никаква врска со „серија тужби што ќе се борат против најкорумпираните избори во американската политичка историја“.

По одлуката на ГСА, Пентагон објави дека ќе започне да спроведува операции со aоао Бајден и Камала Харис во врска со трансферот на власта.

Како што е најавено од Министерството за одбрана на САД, таа ќе започне координација со тимот на Бајден-Харис во врска со преодните власти.

Адвокатскиот тим на Трамп брои судски процеси во неколку држави, тврдејќи дека има многу изборни нерегуларности, додека кандидатот за претседател на Демократската партија, Џо Бајден, тврди дека победил на изборите.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.