Трамп неочекувано доаѓа на Светскот економски форум во Давос

651

Американскиот претседател Доналд Трамп директно ќе ја пренесе својата политичка деловна елита кон крајот на јануари во Давос, како прв американски претседател кој ќе учестува на Светскиот економски форуми по речиси две децении.

Донал Трамп кој победи на претседателските избори со националистичката или патриотска порака „Америка пред се“, ќе се појави на годишниот форим глобализмот во Швајцарија и таму ќе понуди некои свои ставови, соопшти Белата куќа.

„На претседателот му е мило поради можнсота на светские челн ици ра им ја презентира својата агенда Прво Америка. Нестрпливо го очекува годинешниот Светски економски форуум за да ја промовира својата политија за јакнење на американските компании, американската идндустрија и американскиот работник“, изјави портпаролката на Белата куќа, Сара Сандерс во вторникот.

Иако се чини дека овој форум е некомпатбилен со политиката на Трамп, Белата куќа инсистира дека неговата порака во Давос е биде иста онаа од Вашингтон. Меѓутоа, нејасно е како приврзаниците на поредокот заснован на глобалните правила ќе реаграат на промовирањето на трговијата на Трамп според правилот Прво Америка.

„Се поставува прашањет дали тој е се обиде од изнуди одобрување од присутните во Давос или ќе го искористи својот говор за да ги шокира со антиглобализациската реторика којашти сака да ја користи дома“, вели Скот Малтхаузер, поранешен секретар на американската амбасада во Пекинг.

Откако ја презема претседателската должност во јануаи 2017 гоина, Трамп поништи или обара повторно преговарање за низа трговски договори коишто ја поткрепуваат голбалната трговија.

Американските преседатели редовно го избегнуваа форумот во Давсо, бидејќи не сакаа да се поистоветуваат со сликата на политикита и богатството коешто е во фокусот на атмосферата којашто преовладува на овие собири. Приот и последниот американски претседател кој учестваше на Светскиот економски форум во Давос беше Бил Клинтон во 2000 година. Еден од неговите претходнии, Роналд Реган, неколкупати учествувапе преку видео врска, а Буш постариот и помладиот и Барак Обама никогаш и на никој начин не беа вклучени.

Форумот во Давос се смета за едно од најважните собирања на светските челници, интелектуалци, јавни личности и, во прв ред, деловни луѓе. Годинава ќе се одржи од 23-ти до 26-ти јануари, а ќе биде 48-от по ред.

Според најавите на официјалната интернет страницата, програмата, иницијативите и проектите на собирот ќе бидат насочени на „изградба на заедничката иднина во поделениот свет“. На дневниот ред ќе бидат бројни глобални предизвики, од мигрантската криза, технолошката револуција, прогонот на муслиманите Рохинга во Мјанмар, ситуацијата во Сирија, идната улога на Индија до новиот светски поредок и климатските промени.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.