Трамп: САД би можеле да имаат вакцина за неколку седмици

21

Претседателот на САД, Доналд Трамп, изјави дека САД може да ја направат вакцината за три или четири недели, додека некои официјални претставници на јавното здравство во САД бараат претпазливост за забрзаната постапка.

Говорејќи за Еј-Би-Си, Трамп ја бранеше својата улога во одговор на вирусот корона и рече дека вакцината ќе биде подготвена за дистрибуција до претседателските избори на 3 ноември. „Ние сме многу близу до вакцината“, рече тој, пренесува Хина.

„Ако сакате да ја дознаете вистината, на претходните администрации може да им требаат години да развијат вакцина поради Агенцијата за борба против лекови (ФДА) и сите одобренија. Вакцината ја добиваме за неколку недели … Може да биде три недели, четири недели”, рече тој.

На почетокот на овој месец, Ентони Фаучи, главниот експерт за инфективни болести во американската администрација, изјави за Си-Ен-Ен дека повеќето експерти веруваат дека вакцината ќе биде готова до ноември или декември.

„Можно е да се има вакцина до октомври, но мислам дека тоа не е веројатно“, рече Фаучи. Други експерти велат дека научно веродостојната вакцина нема да биде достапна до почетокот на 2021 година.

Носење маски

Трамп одговараше на прашањата на гледачите и презентерот на ABC, Џорџ Стефанопулос, во градското собрание на Филаделфија.

Тој рече дека неговата одлука за забрана за патување од Кина и Европа кон САД спаси илјадници, ако не и милиони животи.

Тој исто така застана во одбрана на Американците кои се противат на носење маски и рече дека експерти како Фаучи исто така го сменија мислењето за ова прашање за време на кризата.

Случаи во САД

Речиси 6,6 милиони случаи на инфекција со коронавирус се потврдени во САД, далеку највисоки во светот, со скоро 195.000 смртни случаи.

Трамп рече дека САД имаат толку многу случаи затоа што тестираат повеќе од другите земји.

Запрашан за изјавите, од почетокот на пандемијата, кога ја намали опасноста од вирусот корона и рече дека вирусот ќе исчезне, Трамп одговори дека не ја намалува опасноста.

„Јас не ја намалував, всушност, на многу начини ја зголемував, во смисла на дејствување. Моето делување беше многу силно”, рече Трамп.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.