Трамп сподели анкета која покажува дека гласачите ја поддржуваат неговата „одмазда“

Поранешниот претседател и фаворит за републиканската претседателски номинација Доналд Трамп во вторникот објави анкета на Truth Social, истакнувајќи дека зборот што гласачите најмногу го поврзуваат со потенцијалниот втор мандат под негово водство е „одмазда“.

Соочувајќи се со десетици федерални обвиненија, многу поврзани со неговите обиди да го поништи неговиот изборен пораз во 2020 година за што тој самиот и мноштвото негови поддржувачи сѐ уште тврдат дека е лажиран во полза на актуелниот претседател демократот Џо Бајден, Трамп тврди дека е жртва на кампања за одмазда, организирана од Бајден и неговото Министерство за правда.

Претходно во декември, поранешните советници на Трамп, Стив Бенон и Каш Пател, кои сè уште се блиски со поранешниот претседател, изјавија во подкаст дека Трамп е „мртов сериозен“ во намерата да им се одмазди на перцепираните непријатели. Самиот Трамп постојано ветува дека ќе им се одмазди на неговите политички противници за време на потенцијалниот втор мандат, сугерирајќи дека ќе ги насочи федералните агенции за спроведување на законот да ги истражат неговите политички противници.

Во објава на социјалните мрежи во вторникот, Трамп ги сподели резултатите од анкетата нарачана од DailyMail.com, која беше побарано од гласачите да го наведат зборот што најмногу го поврзуваат со плановите на Трамп за втор мандат.

Резултатите, претставени во форма на облак со зборови, покажаа дека „одмаздата“ е најпопуларниот избор. „Моќта“, „диктатурата“, „економијата“ и „Америка“ ги сочинуваат првите пет асоцијации.

Претставник за кампањата на Бајден не одговори веднаш на барањето на Reuters за коментар.

Шефицата на кампањата на Бајден, Џули Чавез Родригез, во меморандумот од 21-ви декември ја опиша кандидатурата на Трамп како „закана за демократијата“. „Тој води кампања на одмазда и реваншизам – и на сметка на американските слободи“, напиша таа.