Трамп тврди дека Бајден користи кокаин

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп посочи дека кокаинот пронајден во Белата куќа можеби му припаѓал на  претседателот Џо Бајден и неговиот син. Според американските официјални лица, ниту еден од Бајден не бил присутен во моментот кога скриената дрога била најдена.

Во неделата, агентите на Тајната служба пронајдоа „мала торба со патент“ со бел прав во западното крило, што предизвика евакуација на Белата куќа. Подоцна, претставник на Тајната служба потврди за Си-Ен-Ен дека прашокот навистина бил кокаин.

Коментирајќи го ова прашање, прес-секретарот на Белата куќа, Карин Жан-Пјер, рече дека администрацијата на Бајден е уверена дека истрагата ќе ги даде сите одговори, истакнувајќи дека супстанцијата е пронајдена во „област“ каде што редовно има многу посетители.

Сепак, поранешниот американски претседател Доналд Трамп понуди поинаков став за инцидентот.

„Дали некој навистина верува дека КОКАИНОТ пронајден во западното крило на Белата куќа, многу блиску до Овалната соба, е за употреба на кој било друг освен Хантер и Џо Бајден“, напиша Трамп во средата на својата страница на TruthSocial.

Тој, исто така, посочи дека „Медиумите за лажни вести наскоро ќе почнат да кажуваат дека пронајдената количина е „многу мала“ и дека всушност не е КОКАИН“, туку одобрен лек како Аспирин и „приказната ќе исчезне“.

Трамп, кој ги објави плановите за реизбор минатата есен, предизвикувајќи широко распространети очекувања за реванш со Бајден во 2024 година, не беше единствениот републиканец што ја исмејуваше американската администрација поради борбата против дрогата.

Гувернерот на Флорида, Рон Де Сантис, уште еден кандидат во претседателската трка во 2024 година, во средата рече: „Мислам дека многумина од нас веруваа дека администрацијата на Бајден „дува“ на многу фронтови. Но, претпоставувам дека е малку побуквално отколку што мислев“.

Во средата, извор запознаен со тековната истрага изјави за Политико дека шансите да се најде виновникот се мали. Тој сугерираше дека „дури и да има камери за надзор“, ќе беше тешко да се идентификува сопственикот на кокаин, освен ако тој не „мавта со него наоколу“.

„Тоа е како сообраќајница. Луѓето шетаат таму цело време“, додаде службеникот.