Трамп вели дека Навални бил храбар, но не требало да се врати во Русија

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп изјави во вторникот дека Алексеј Навални бил „многу храбар човек“ кој „веројатно“ не требало да се врати во Русија, необвинувајќи никого за ненадејната смрт на рускиот дисидент во затвор.

Демократскиот претседател Џо Бајден и другите западни лидери го обвинија рускиот претседател за смртта на Навални, како и Ники Хејли, единствениот преостанат предизвикувач на Трамп за републиканската претседателска номинација.

„Навални е многу тажна ситуација…тој беше многу храбар човек затоа што се врати. Можеше да се држи настрана“, рече Трамп во интервју за Fox News од градското собрание во Јужна Каролина.

„И искрено, веројатно ќе беше многу подобро ако тој се држеше настрана и зборуваше надвор од земјата наместо да се врати, бидејќи тоа можеше да се случи и на крајот да се случи. Тоа е страшна работа“, додаде тој.

Кремљ негира каква и да е вмешаност во смртта на Навални и ги нарече неодговорни и неприфатливи обвинувањата на Западот дека претседателот Путин е одговорен.

Трамп дополнително се спореди себеси и Навални, алудирајќи дека и двајцата се жртви на политички прогон.

„Тоа се случува во нашата земја. Се претвораме во комунистичка земја на многу начини. Видете, јас сум водечкиот кандидат и сум обвинет“, рече Трамп.

Во неделата, Трамп на својата социјална мрежа Truth Social напиша дека смртта на Навални во казнената колонија на Арктикот минатата недела го натерала да стаен „повеќе свесен за она што се случува“ во САД. Тој не ја елаборираше таа теза, но во минатото често зборуваше за тоа како обвиненијата против него биле политички мотивирани.