Трамп жестоко ги критикува републиканците: „Срамен чин на кукавичлук“

59

Претседателот на САД Доналд Трамп остро ги критикуваше републиканците во Конгресот откако тој Дом лесно изгласа поништување на неговото вето за законот за одбранбена политика.

Вкупно 109 републиканци, вклучувајќи ја и претставничката од Вајоминг, Лиз Чејни, член на раководството на Републиканската партија, им се придружија на демократите за поништување на претседателското вето, за првпат за време на мандатот на Трамп. Се очекува Сенатот да ја разгледа оваа мерка подоцна оваа недела.

Трамп ги нападна републиканските пратеници на Твитер, обвинувајќи го „слабото и изморено републиканско раководство“ дека дозволило да се донесе лош закон за одбрана.

Трамп поништувањето на гласањето го нарече „срамен чин на кукавичлук и целосно потчинување на слабите луѓе на Биг Тек“.

„Преговарајте за подобар закон или набавете подобри лидери, СЕГА! Сенатот не треба да ја одобри НДАА сè додека не се поправи“, напиша Трамп.

Нацрт-законот за одбрана, или НДАА, го потврдува зголемувањето на платата за американските трупи од 3% и одобрува повеќе од 740 милијарди долари за воени програми.

Членовите на Претставничкиот дом гласаа со 322-87 во понеделникот за укинување на ветото, далеку над двете третини потребни за укинување.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.