Трет обид да започне судењето за пожарот во тетовската модуларна болница со 14 жртви

Во Основен суд Тетово во вторникот во 10 часот треба да почне судењето за пожарот во тетовската модуларна болница од 8-ми септември 2021 година кога животите ги загубија 14 луѓе  а уште десетина беа повредени.

По десетмесечната истрага, почетокот на судењето беше закажано за 6-ти септември, па се одложи за 14-ти октомври поради отсуство на двајца од обвинетите. На 14-ти октомври беше одложено за денеска, 8-ми ноември поради тоа што двајца од обвинетите немаа адвокати.

Обвинети се директорите Фљорин Бесими и Артан Етеми, како и докторот Бобан Вучески и Клиничка болница Тетово како правно лице.

Тетовското Обвинителсво ги обвини двајцата директори Фљорин Бесими и Артан Етеми за кривично дело тешки дела против општата сигурност и докторот Бобан Вучевски за кривично дело непостапување според здравствени прописи за време на епидемија додека правното лице ЈЗУ Клиничка болница Тетово за кривични дела предизвикување на општа опасност и непостапување според здравствени прописи за време на епидемија.

До судење дојде откако на 27 јули Обвинителството поднесе обвинителен предмет од Основен суд Тетово. Обвинителството десет месеци водеше истрага во која стручни анализи и вештачења беа направени од МВР, Технолошкиот факултет, електроинжинер и експерти и истражители од сојузната криминалистичка полиција на Германија.

Во октомври 2021 по вештачењето на МВР, Обвинителството информираше дека пожарот во модуларната настанал како последица на запален продолжен кабел, на кој бил приклучен дефибрилатор-апарат за реанимација, полнач за мобилен телефон и уште еден уред, информираше обвинителството.

Тогашните двајца директори на тетовската болница поднесоа оставки, но останаа на функциите се до преструктуирањето во Владата.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.