Трет трансфер: 14 израелски и 3 странски заложници се предадени на Црвениот крст

Израелските одбранбени сили соопштија дека според информациите што Црвениот крст ги достави до војската, 17 заложници се предадени од Хамас.

ИДФ соопшти дека меѓу заложниците има 14 израелски државјани и тројца странски државјани.

Во последните два трансфери, а и денеска, заложниците беа однесени најпрво во воздухопловната база Хацерим, каде што ја добиваат првата медицинска оцена.

Еден од ослободените заложници, 84-годишната Алма Аврахам, со хеликоптер беше пренесена директно во Медицинскиот центар „Сорока“ во Беер Шева, бидејќи била во тешка состојба.

Договорот предвидуваше 13 израелски заложници да бидат ослободени во третиот трансфер, но и двојниот руско-израелски државјанин Рони Кривои беше ослободен по барање на рускиот претседател Владимир Путин.

Исто така, се чини дека Хамас одговори на притисокот што го извршија САД, Катар и Египет, а ја вклучи и четиригодишната американска државјанка Абигејл Ајдан, која честопати беше споменувана од претседателот Џо Бајден во неговите забелешки за заложниците.

Договорот, постигнат со посредство на Катар и Египет и со силна поддршка на Соединетите држави, предвидува тројца терористи на палестинската управа да бидат ослободени од израелските затвори за секој од заложниците вратени во Израел.

Покрај тоа, Израел се согласи да дозволи 200 камиони хуманитарна помош дневно да влезат во енклавата преку преминот Рафа со Египет. Најмалку 50 од тие камиони – сите превезуваа храна, вода и медицински материјали – требаше да бидат дозволени во северниот дел на Газа, каде Израел во голема мера ја презеде контролата.

Хамас, наводно, поставил блокада на патот околу еден час пред трансферот на заложниците за да ги спречи камионите да влезат во северна Газа – или поточно, да ги ограби камионите од нивните резерви пред да стигнат до цивилите во Газа кои допрва треба да се евакуираат на југ, бидејќи ИДФ ги повика да го сторат тоа.

Семејствата на киднапираните од Хамас со руско државјанство слетаа во Москва во неделата, каде ги пречека тим од израелската амбасада. Се очекува семејствата да се сретнат со заменик-министерот за надворешни работи на Русија Богданов, со израелскиот амбасадор во Русија Алекс Бен-Зви и со лидерите на руската еврејска заедница.

Според извештајот на израелскиот канал 12 вести, Путин исто така испратил барање до Хамас за ослободување на уште седум киднапирани со руско државјанство.

Делегација на високи функционери на Хамас на чело со Муса Абу Марзук пристигна во Москва и доби список со осум двојни израелско-руски државјани чија слобода ја побара рускиот претседател.

Ова се 14-те израелски заложници ослободени денеска од Газа

– Авигејл Ајдан (4), чии родители беа убиени на 7 октомври Има преживеани брат и сестра, а беше киднапирана со нејзините соседи од Кфар Аза.

– Хагар Бродец (40) и нејзините деца Офри (10), Јувал (9) и Орија (4) заробени од – Кфар Аза, додека нивниот сопруг/татко Авихаи се борел против терористите.

– Чен Алмог Голдстајн (48) и Агам (17), Гал (11) и Тал (9) киднапирани од Кфар Аза. Нивниот татко/сопруг Надав и ќерката Јам беа убиени во нападот.

– Алма Аврахам (84) земена како заложник од Нахал Оз.

– Авива Сигел (64), родум од Јужна Африка, заробена од Кфар Аза заедно со нејзиниот сопруг, американскиот државјанин Кит Сигел, за кој се верува дека сѐ уште е во Газа.

– Сестрите Ела, 8 и Дафна, 15, Елјаким – заробени од Нахал Оз откако нивниот татко Ноам, неговата девојка Дикла и нејзиниот син Томер беа убиени.

– Рони Кривои (25), со двојно руско-израелско државјанство, работел на музичкиот фестивал Супернова кога бил киднапиран.