Тројца нови починати од Covid-19 и 159 нови коронаинфекции

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните три дена, од 6-ти до 8-ми мај со направени  2.777 тестови, а регистрирани се 159 нови случаи на Covid-19.

Новите коронаинфекци се потврдени во Скопје – 79, Битола – 29, Прилеп – 9, Охрид – 8, Куманово, Кавадарци и Велес – по 5, Кичево – 4, Тетово и Ресен – по 3, Штип и Гевгелија – по 2, Гостивар, Струга, Радовиш, Богданци и Кратово – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (159), регистрирани се 25 реинфекции.

Регистрирани сe 225 оздравени пациенти од: Скопје – 137, Битола – 40, Прилеп и Охрид – по 9, Делчево – 6, Кавадарци – 5, Штип – 4, Гостивар – 3, Тетово, Струмица и Демир Хисар – по 2, Кичево, Ресен, Струга, Неготино, Берово и Виница – по 1.

Во текот на изминатите 3 дена (од 06.05 до 08.05.2022), пријавено е едно починато лице од Охрид (82г), починат во болнички услови. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза Covid-19 од Мој Термин дополнително регистрирани се 2 починати лица од Скопје (58г и 83г). Едно лице е починато во домашни и едно во болнички услови. Лицата за починати се регистрирани во период од 27.04.-29.04.2022 година.

Досега во Македонија се направени вкупно 2.030.368 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка ковид-дијагностицирани од почетокот на епидемијата изнесува 310.298, бројот на оздравени пациенти е 300.433, на починатие 9.287, а бројот на активни случаи изнесува 578.

Дистрибуција по градови

Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 145858, Активни 245
Куманово 16646, Активни 13
Битола 15473, Активни 127
Прилеп 14171, Активни 26
Тетово 13463, Активни 14
Кавадарци 10654, Активни 16
Велес 9776, Активни 15
Гостивар 9591, Активни 13
Охрид 8867, Активни 25
Струмица 8066, Активни 12
Штип 8030, Активни 9
Кичево 5631, Активни 10
Кочани 5078, Активни 4
Струга 4720, Активни 4
Гевгелија 4408, Активни 7
Неготино 3679, Активни 1
Ресен 2730, Активни 13
Свети Николе 2624, Активни 0
Радовиш 2530, Активни 2
Крива Паланка 2413, Активни 0
Делчево 1979, Активни 3
Дебар 1674, Активни 1
Берово 1660, Активни 5
Валандово 1488, Активни 3
Виница 1393, Активни 2
Пробиштип 1267, Активни 2
Богданци 1020, Активни 1
Кратово 966, Активни 2
Крушево 926, Активни 0
Демир Хисар 832, Активни 2
Македонски Брод 736, Активни 0
Демир Капија 593, Активни 0
Македонска Каменица 523, Активни 0
Пехчево 486, Активни 0
Дојран 347, Активни 1

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.