Тројца загинати при пад на остатоци од украинско беспилотно летало во руска воена база

Тројца припадници на техничкиот воени лица загинаа ноќта кон понеделникот како последица на урнатините на украинскиот дрон кој падна врз воена база во руската област Саратов, пренесоа руските агенции, повикувајќи се на Министерството за одбрана.

„На 26-ти декември, околу 01,35 часот по московско време, украинско беспилотно летало беше соборено на мала височина додека се приближуваше до воениот аеродром Енгелс во регионот Саратов. „Како резултат на падот на беспилотното летало загинаа тројца руски технички персонал кои беа на аеродромот“, соопшти руското Министерство за одбрана.

Министерството додаде дека опремата на авионот не е оштетена.

Инцидентот во воздухопловната база Енгелс во руската област Саратов се истражува, но нема штета на цивилната инфраструктура, изјави локалниот гувернер по медиумските извештаи за експлозии во базата претходно во понеделникот.

Украинските и руските медиуми претходно јавија дека по полноќ се слушнале експлозии во воздухопловната база Енгелс, на стотици километри од линијата на фронтот во Украина.

„Немаше итни случаи во станбените области на градот (Енгелс). Нема апсолутно никаква опасност за жителите… Не се оштетени објектите на цивилната инфраструктура.“, рече Роман Бусаргин, гувернер на регионот, на апликацијата за пораки Telegram.

Воздухопловната база во близина на градот Саратов, на околу 730 километри југоисточно од Москва, на 5-ти декември беше исто така цел на, како што соопштија руските власти, напади со украински беспилотни летала врз две руски воздушни бази тој ден. И тогаш дроновите беа соборени а остатоци од нив предизвикаа помали материјални штети и исто така човечки жртви.

Украина никогаш јавно не ја презеде одговорноста за нападите во Русија, но рече дека таквите инциденти се „карма“ за руската инвазија.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.