Тројца имигранти исчезнаа во реката Марица при обид да стигнат до грчкиот брег

Спасувачка операција е во тек, во реонот на реката Марица, откај грчката грчкиот дел, во областа Еврос, за потрагата по тројца имигранти кои биле повлече од турбулентните води на реката во обид да преминат заедно со други имигранти од турскиот брег на грчка територија, пишува весникот „Етнос“.

Властите спасиле вкупно 15 лица, од кои 13 се Авганистанци, еден е Сириец и еден Алжирец. Спасените рекле дека уште тројца се исчезнати и дека тие биле од Ирак, Пакистан и Афгантистан и патувале со брод, однесен од водите на реката Марица.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.