Турција ја обвини ЕУ за двојни стандарди

Турција го осуди годишниот извештај на Европската комисија за проширување како „неправеден и пристрасен“, откако блокот ја обвини Анкара дека отстапува од демократските стандарди, истовремено препорачувајќи отпочнување преговори за членство со Украина.

Турското Министерство за надворешни работи го означи извештајот како „загрижувачки за иднината на нашиот континент“.

„Ние категорично ги отфрламе неоснованите тврдења и неправедните критики“, се вели во соопштението на Министерството. „Неправедните наводи против Турција за различни прашања за фундаменталните права… ја истакнуваат неискреноста на овој пристап и јасниот двоен стандард“.

Објавен во средата, годишниот преглед на извршното крило на ЕУ наведе дали Турција има спроведено сеопфатни промени во политиката потребни за исполнување на стандардите на блокот за членство. Во извештајот се вели дека Анкара „не постигнала напредок“ за низа прашања, вклучително и судски, правни и административни реформи препорачани во минатото.

„Недостигот на објективни, засновани на заслуги, униформни и однапред воспоставени критериуми за регрутирање и унапредување на судии и обвинители останува извор на загриженост“, рече комисијата, продолжувајќи со обвинувањата за „сериозно назадување“ на демократските стандарди и владеењето на закон.

ЕУ, исто така, ја критикуваше позицијата на Турција за конфликтот меѓу Израел и Газа, обвинувајќи ги официјалните лица за „реторика за поддршка на терористичката група Хамас“ и за неуспехот да го осудат смртоносниот напад на милитантите врз Израел минатиот месец.

Турското Министерство за надворешни работи соопшти дека тие критики ќе ги сфати како „пофалба“, бранејќи го „принципиелниот став на Анкара во однос на војната Хамас-Израел“, истовремено обвинувајќи ја Комисијата на ЕУ за лицемерие.

„ЕУ е на погрешната страна на историјата соочени со масакрот што потсетува на темнината на средновековните времиња“, рече Министерството за воената активност на Израел во Газа. „ЕУ мора да запомни дека политиките засновани на универзални вредности, меѓународно право и хуманитарни принципи не можат да бидат ограничени само на Украина… туку мора да се спроведуваат универзално, вклучително и на Блискиот Исток“.

Веќе членка на НАТО, Турција долго време се обидува да се приклучи на Европската унија, а официјалните преговори за членство започнаа во 2005 година. Сепак, процесот е запрен во последниве години, бидејќи ЕУ продолжува да бара широки реформи, а Европскиот парламент гласаше за прекин на пристапните преговори во 2019 година.

Додека го критикуваше владеењето на Турција во средата, Европската комисија препорача отпочнување преговори за членство со Украина и Молдавија откако двете земји ќе ги завршат реформите што ги бара блокот. Претседателката на ЕК Урсула фон дер Лајен тврди дека Киев „длабоко ја реформира“ земјата дури и во услови на конфликт со Москва. Таа понатаму изјави дека Украина веќе сработила „добро над 90% од неопходните чекори“ за членство што ги постави блокот минатата година.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.