Турција им се закани на Шведска и Финска дека ќе чекаат за влез во НАТО уште една година, ако не ги исполнат барањата

Турција е подготвена да го одложи членството на Финска и Шведска во НАТО за повеќе од една година, освен ако не добие задоволителни гаранции дека двете нордиски земји се подготвени да ја решат поддршката за курдските групи што ги смета за терористички организации, пишува Гардијан.

Прашањето се заканува да го попречи виталниот самит на НАТО што треба да започне во Мадрид на 29 јуни.

Турција ги обвинува Шведска и Финска дека се засолниште на наводни членови на Курдистанската работничка партија (ПКК), а исто така се спротивставува на нивните одлуки од 2019 година да забранат извоз на оружје во Анкара поради воените операции на Турција во Сирија.

Турција тргна во јавна дипломатска офанзива за да ја истакне шведската поддршка за курдските групи во северна Сирија кои ги поврзува со ПКК – означена како терористичка организација во ЕУ, САД и Турција – и планира да организира маргинален состанок за ова прашање на самитот на НАТО.

„Ова е прашање од витален национален интерес и ние сме подготвени да го спречиме нивното членство уште една година доколку е потребно“, рече Акиф Чагатај Килич, пратеник на владејачката партија Правда и развој (АКП) и претседател на турската парламентарната комисија за надворешни работи. „Турција е втората по големина армија во НАТО и обезбедува беспилотни летала кои и помагаат на Украина да се одбрани. Заслужуваме поголема почит“.

Тој рече дека Турција ги почитува сопствените должности и одговорности кон алијансата. „Што [Шведска и Финска] ќе направат? Тие засолниле терористички организации кои го убиваат мојот народ, не ги почитуваат моите граници, претставуваат егзистенцијална закана за мојата земја. Единствено што бараме е да нема дистинкции. Терористичката организација е терористичка организација“.

Тој негираше дека кризата е обид да се разгори националистички пламен пред тешките избори, велејќи дека некурдските опозициски партии го поддржуваат ставот на претседателот Реџеп Таип Ердоган. Тој, исто така, рече дека немало обид за договор со САД околу размената на оружје.

Иако турските барања може да варираат, официјалните лица сметаат дека тие може да бидат од депортирање на конкретни курдски активисти во Турција, до смена на шведскиот министер за одбрана, Питер Хултквист, поради состанокот со ПКК во 2011 година, која е означена како терористичка организација во Шведска од 1984 година.

Анкара би сакала двете земји да ги прекинат врските со автономната администрација на сириските Курди, поддржана од САД, за која Турција вели дека има синонимско раководство на ПКК.