Турција изрази загриженост: Војната меѓу Украина и Русија ќе се интензивира на пролет

Турција изрази загриженост дека војната меѓу Украина и Русија ќе се интензивира напролет.

На средбата со неговиот руски колега Сергеј Лавров, турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу рече дека владата на Анкара ќе продолжи со напорите да стави крај на конфликтот преку преговори со Русија и Украина.

Тој, исто така, се согласи да ги отстрани бариерите за извозот на жито за да го продолжи договорот постигнат со посредство на ОН.

„Даваме значење на продолжувањето на договорот, не само за рускиот и украинскиот извоз на жито и вештачки ѓубрива, туку и за запирање на светската прехранбена криза. Исто така, се согласуваме дека треба да се отстранат пречките за извоз на руско жито и ѓубрива“, рече Чавушоглу.

Договорот договорен минатиот јули обезбедува безбеден премин на бродовите и покрај руската поморска блокада на украинските пристаништа.

Во меѓувреме, рускиот министер за надворешни работи Лавров изјави дека во Турција ќе се формира гасен центар. Тој понатаму рече дека со својот колега разговарал и за нуклеарната централа Акују.