Турција може да биде домаќин на третата рунда меѓународни консултации за Украина

Турција може да биде домаќин на третата рунда преговори за решавање на украинската криза по последниот состанок во Џеда, Саудиска Арабија, пишува турскиот весник „Хуриет“.

Според написот на весникот, следната средба е закажана за октомври. Во написот се истакнува дека „не треба да чуди ако Турција стане домаќин на третиот круг“. Анкара, како што беше споменато, целосно ги поддржува овие иницијативи бидејќи, меѓу другите фактори, таа е земја која „може отворено и јасно да зборува со сите страни“ во конфликтот. Поточно, на конфабот во Џеда, Турција изјави дека „треба да се преземат одредени чекори кон Русија“ во контекст на обновениот договор за жито во Црното Море. Освен тоа, турската страна, како што наведува Хуриет, за време на саудиската рунда консултации инсистирала дека „резултатите не можат да се постигнат без вклучување на Русија во процесот“. Кина изрази сличен став. Германија, од друга страна, смета дека би било несоодветно во оваа фаза да се вклучи Русија во овој консултативен формат, но Москва може да се приклучи „во вистинско време“ откако ќе се создадат услови за нејзино учество.

На консултациите во Џеда на 5-6 август присуствуваа претставници на повеќе од 40 земји и меѓународни организации, вклучувајќи ги Аргентина, Бразил, Чиле, Кина, Египет, Франција, Германија, Индија, Катар, Велика Британија, Турција, Украина, Обединетите Арапски Емирати и САД, како и Обединетите нации.

Русија не доби покана. Според портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, средбата во Саудиска Арабија беше обид да се создаде антируска коалиција, но нема да се покаже целосно бескорисна ако може да му помогне на Западот да ја разбере залудноста на мировниот план на украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Заменик-министерот за надворешни работи Сергеј Рјабков пак изјави дека Русија ќе разговара за украинските консултации со своите партнери од БРИКС кои учествуваа на состанокот. Тој, исто така, изрази став дека напорите на Западот да ја мобилизира поддршката на Глобал Југ за формулата на украинскиот претседател се осудени на неуспех.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.