Турција нема да ги информира ниту Русија ниту САД за планираните напади врз цели во Сирија и Ирак

Во вторник Казахстан ќе биде домаќин на новата рунда од преговорите во Астана за Сирија. На состанокот, Русија, Турција, Иран и сириската опозиција треба да разговараат за операцијата „Канџа-меч на Ердоган“, изјави рускиот заменик министер за надворешни работи Михаил Богданов за „Независимаја газета“.

Оваа воена акција против курдските вооружени формации има неколку карактеристики, како на пример, турските официјални лица јасно ставија до знаење дека операцијата ќе ја спроведуваат, но Москва ќе добива малку информации за тоа, а ќе бидат во поблизок контакт со рускиот сојузник Дамаск.

Поради информациите дека Анкара ќе ја координира својата операција „Канџа-меч“ со сириското разузнавање, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган даде доста звучни изјави на летот за Катар за да присуствува на отворањето на Светското првенство во фудбал. Еден ден по церемонијата, новинската агенција Анадолу објави дека турскиот лидер рекол дека нема да ги информира ниту Русија ниту Соединетите Држави за планираните напади врз цели во Сирија и Ирак.

„Не сме разговарале за операцијата ниту со г-дин Бајден, ниту со г-дин Путин, во исто време и Бајден и Путин добро ја знаат позицијата на Анкара и фактот дека можеме да извршиме напади во регионот во секое време“, рече Ердоган. ж

„Турција ќе донесе свои одлуки за тоа какви чекори треба да преземе“, рече тој.

Експертите меѓу пензионираните турски генерали изјавија за локалните медиуми дека Русија и другите надворешни сили, наводно, ја попречуваат потенцијалната нормализација со претседателот Асад во Дамаск. Со оглед на ова, се поставува прашањето дали самата операција и конфронтирачката реторика на Ердоган би можеле да ги загрозат позициите на Русија за постконфликтно решение.

Во интервју за Независимаја газета, експертот на RIAC, Кирил Семенов, се сомнева дека каква било засилена координација меѓу Анкара и Дамаск за воената операција на Ердоган против Курдите ќе ѝ наштети на Москва.

„Не би било воопшто корисно за Русија да го контролира секој сириски процес со оглед на околностите“, рече аналитичарот. Затоа Москва бара зближување меѓу Анкара и Дамаск, бидејќи на тој начин Русија ќе биде ослободена од секаква преголема одговорност за неколку случувања во Сирија, објасни тој.

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.