Турција: Уапсен мозокот на операциите на ИД во Русија и во Германија

63

Турскиот министер за внатрешни работи Сулејман Сојлу изјави дека осомничениот припадник на ИД, уапсен во Сирија, е „мозокот“ на операциите на нападите во Русија и во Германија.

Минатата недела Турција објави дека уапсила важен член на ИД во Сирија, а Саул изјавил дека станува збор за Јусуф Хуби и дека тој раководел со нападите на ИД во Русија во 2018 година, како и врз супермаркет во Хамбург.

– Уапсивме висок член на ИД, кој е познат како бомбаш, изработувач на бомби и мозок на самоубиствени напади, рече Сојл.

Како што нагласи, Хуба бил приведен и испрашуван во Сирија.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.